Достапни линкови

Барзани го повика Багдад на дијалог


Претседателот на ирачкиот автономен курдски регион Масуд Барзани

Претседателот на ирачкиот автономен курдски регион Масуд Барзани го повика ирачкиот премиер Хајдар Абади на дијалог за надминување на проблемите, откако беше одржан референдум за независност и покрај противењето на Багдад. „Ги повикувам Абади и другите да не ја затвораат вратата за дијалог, бидејќи само така можеме да ги решиме нашите проблеми. Цел на референдумот не е граница со Ирак“, изјави Барзани.

XS
SM
MD
LG