Достапни линкови

Трамп ја замени забраната за патување со нови рестрикции


Американскиот претседател Доналд Трамп

Американскиот претседател Доналд Трамп прогласи нови рестрикции за луѓето кои се обидуваат да влезат во САД од осму други земји, вклучувајќи го и Иран. Со тоа тој всушнот ја земени забраната за патување чија важност истекува. Трамп потпиша проглас со кој се воведуваат рестрикции за државјани на Чад, Иран, Либија, Северна Кореја, Сомалија, Сирија, Венецуела и Јемен. Рестрикциите ќе стапат во сила на 18 идниот месец, осум дена откако судот треба да одржи сослушување за законитоста на претходната забрана.

XS
SM
MD
LG