Достапни линкови

Меркел победник на изборите, според првичните резултати


Германската канцеларка Ангела Меркел

Конзервативната коалиција на германската канцеларка Ангела Меркел освоила најмногу гласови на парламентарните избори. Ова ќе биде четврти мандат на Меркел на функцијата. Коалицијата на Меркел сочинета од Христијанската демократска партија и баврската Христијанска социјална унија освоиле меѓу 32,5 и 33,5 проценти од гласовите, според изборните анкети.

Социјалдемократите преводени до Мартин Шулц освоиле меѓу 20 и 21 отсто од гласовите. Алтернатива за Германија освоила 13 до 13,5 ипол отсто од гласовите. Меркел сега ќе треба да формира коалициона влада, процес кој може да трае со месеци.

XS
SM
MD
LG