Достапни линкови

Избори во Германија, Меркел се бори за четврт мандат


Постер со ликот на германската канцеларка Ангела Меркел

Граѓаните на Германија денеска гласаат на парламентарните избори во земјата на кои се очекува канцеларката Ангела Меркел да го освои четвртиот мандат. Меркел и нејзиниот конзервативен блок на Христијанската демократска партија и баварската Христијанска социјална унија водат во јавните анкети.Иако поддршката за Меркел опадна во минатата недела, сепак нејзиниот блок води со 34 до 37 проценти по што следат социјалдемократите со 21 процент. Најголемиот противник на Меркел е социјалдемократот Мартин Шулц.

XS
SM
MD
LG