Достапни линкови

Парада на гордоста во Црна Гора


Парадата на гордоста во Подгорица.

Околу 200 луѓе учествуваа на парадата на гордоста на ЛГБТ заедницата во Црна Гора при што беше упатен повик за повеќе права и посилни казни за актите на насилство врз геј лицата во земјата. Учесниците на парадата маршираа низ улиците на Подгорица носејќи транспаренти испишани со слоганите „Горда што мојот син е геј“ и „Мојата ќерка е лезбејка“. Полицијата ја обезбедуваше парадата при што не се пријавени инциденти.

XS
SM
MD
LG