Достапни линкови

Тепачка меѓу мигрантите на грчкиот остров Хиос


Архивска фотографија: Бегалскиот камп Суда на Хиос

Двајца ирански мигранти се хоспитализирани поради убоди со нож по расправија која синоќа се случила во прифатниот центар Суда на грчкиот остров Хиос. Двајцата мажи се прободеле меѓу себе поради засега непознати причини, но не се во животна опасност.

Локалната полиција веднаш потоа била распоредена во кампот затоа што меѓу миграните почнале да се шират насилни тензии.

Против миграните кои ги предизвикале тензиите ќе бидат покренати обвиненија откако ќе бидат пуштени од болница.

XS
SM
MD
LG