Достапни линкови

Груевски на средба со амбасадорите на земјите членки на ЕУ и НАТО


Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и членови на ИК на оваа партија остварија средба со амбасадорите на земјите членки на Европската Унија и НАТО, како и со преставници на ОБСЕ и ОДИХР. Притоа, како што соопшти ВМРО ДПМНЕ, Груевски нагласил дека стратешки приоритет на Македонија преставува членството во Европската Унија и за тоа е многу важна поддршката од европските пријатели со цел придвижување на процесите. Истовремено, како што се додава во соопштението, загрижувала и тенденцијата на повреда на законите, кога станува збор за именување на функционери, како и корупциските скандали кои се врзуваат за владата, а кои говорат за незаконско постапувања.

XS
SM
MD
LG