Достапни линкови

Азербејџан и Турција одржуваат заеднички воени вежби


Воздухопловните сили на Азербејџан

Азербејџанските и турските воздухопловни сили започнаа двонеделна воена вежба во Азербејџан. Министерство за одбрана на Баку соопшти дека вежбата Tурско-азербејџански орел 2017 започна на 18 септември. Во вежбата учествуваат 30 воени авиони, кои се фокусираат на заеднички операции за пребарување и спасување, уништување на копнени цели со воздушни напади и други маневри. Вежбата е дел од годишниот план за воена соработка меѓу двете земји и ќе заврши на 30 септември. Азербејџан и Турција имаат блиски односи и се во непријателски односи со Ерменија, која е во сендвич меѓу овие две земји. Воените сили на Азербејџан, исто така, започнаа сопствени воени вежби во кои учествуваат околу 15.000 војници, 150 оклопни возила, 120 артилериски, ракетни и минофрлачки парчиња и 20 воени авиони. Вежбата треба да заврши на 22 септември.

XS
SM
MD
LG