Достапни линкови

Зголемен прилив на мигранти во Грција


Мигрантскиот камп Мориа на грчкиот остров Лезбос на 16 март 2017

Од 1 септември до денеска на грчките острови во Егејското Море пристигнале повеќе од 2.400 бегалци и мигранти, соопштија грчките власти. Оваа бројка се смета за рекордна во 2017 година.

Подетално, во септември на Лезбос пристигнале вкупно 1.405 лица, на Хиос 364 и на Самос 685 мигранти и бегалци.

XS
SM
MD
LG