Достапни линкови

Авганистан планира да вооружа 20 илјади цивили


НАТО војници во Авганистан

Авганистанските власти планираат да обучат и вооружаат околу 20 илјади цивили како поддршка на војската која е деморализирана поради растечкото насилство на бунтовниците. Овие планови, како што јавува агенцијата Франс прес, ги потврдил и висок претставник на НАТО кое е задолжено за поддршка на авганистанските сили за безбедност. Во Авганситан се наоѓаат околу 8 илјади и 400 американски војници по повлекувањето на главните меѓународни сили кон крајот на 2014 година.

XS
SM
MD
LG