Достапни линкови

Во Тирана се одржува Конференција на Воениот комитет на НАТО


Во Тирана денеска ќе се одржи Конференција на Воениот комитет на НАТО, што е прва ваква значајна средба што се одржува во албанскиот главен град, откако Албанија во април 2009 година стана членка на НАТО.

Како што јави дописникот на МИА, на Конференцијата шефовите на генералштабовите на армиите на земјите членки на Алијансата ќе разговараат за безбедносната состојба во западен Балкан, а се очекува и да дадат препораки за продолжување на мисиите на НАТО во Авганистан и Косово.

Денеска началниците на генералштабовите на членките на НАТО ќе го изберат и новиот претседател на Воениот комитет на Алијансата, кој функцијата ќе ја превземе кон средината на 2018 годна.

XS
SM
MD
LG