Достапни линкови

Почна воената вежба Запад 2017


Илустрација-протести на активисти во Минск против воената вежба

Русија и Белорусија ја почнаа заедничката воена вежба во близина на источната граница на НАТО. Москва и Минск наведуваат дека во вежбата наречена Запад 2017, која треба да трае од денеска до 20 септември во Белорусија и делови од западна Русија,се вклучени 12.700 војници. Западните сили пак сметаат дека во неа ќе бидат вклучени околу 100 000 војници и дека се работи за како што велат руска презентација на моќ во однос на западот, а поврзано со украинската криза.

XS
SM
MD
LG