Достапни линкови

Воени вежби во Украина, наскоро и руски маневри


Воени вежби со учесници од 15 земји, меѓу нив и САД, почнаа во Украина, 11.09.2017.

Воени вежби со учесници од 15 земји, меѓу нив и САД, почнаа во Украина. Вежбите под името „Рапид тридент“ ќе траат до 23 септември, на западот на Украина. Во меѓувреме Русија се подготвува за сопствени воени маневри на границите со Европската унија. Тие под името „Запад 2017“ ќе бидат одржани во Русија и Белорусија, поради што загриженост изразија балтичките земји и Полска. Некои посматрачи проценуваат дека на овие вежби ќе учествуваат околу 100 илјади војници.

XS
SM
MD
LG