Достапни линкови

Турската армија уби 99 курдски екстремисти


Турските безбедносни сили убија 99 курдски екстремисти, вклучително и еден од висок ранг, во текот на претходните две недели во јужниот дел на Турција, соопшти денеска турската армија. Цел на акцијата на турските безбедносни сили беа засолништата на курдските екстремисти во јужните турски провинции Ширинак и Хакари, во близина на границата со Иран. Турција, која има бројна курдска популација, се бори против курдските бунтовници и е против формирање на независна курдска држава.

XS
SM
MD
LG