Достапни линкови

Димитров на ЕУ средба во Талин: „надежен момент за Македонија“


Прес конференција на министерот за надворешни работи Никола Димитров во Скопје - архива

„Имам голема приказна да им раскажам на министрите од ЕУ во овој надежен момент за Македонија“ изјави шефот на македонската дипломатија Никола Димитров во Талин каде што се одржува неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на Европската Унија.

Димитров изрази надеж дека преговорите за членство можат да почнат во следата година – година и пол.

„Тука сум да ги убедам дека тоа исто така е од интерес за Европа да го направи тоа“, порача Димитров.

XS
SM
MD
LG