Достапни линкови

Законот за јазици помина во Комисијата за европски прашања


Седница на собраниската Комисија за европски прашања

Комисијата за европски прашања денеска го завршила претресот по Законот за употреба на јазиците, во прво читање. Комисијата со 9 гласа „за“, и ниту еден глас „против“ и „воздржан“ го усвоила заклучокот дека законот е прифатлив, и од аспект на неговата усогласеност со правото на ЕУ, и тој треба да се даде на натамошно читање, се наведува во соопштението на претседателот на Комисијата, Артан Груби.

XS
SM
MD
LG