Достапни линкови

Министерски состанок на земјите од ПСЈИЕ


Министерот за надворешни работи на РМ Никола Димитров

Денеска во Блед, Словенија ќе биде одржан неформален состанок на министрите за надворешни работи на земјите-учеснички на Процесот на соработка во југоисточна Европа (ПСЈИЕ), како и на Бледскиот стратегиски форум. На состанокот се очекува Словенија да ги презентира приоритетите на нејзиното претседавање со ПСЈИЕ под мотото „SEE4FUTURE", како и да бидат разменети мислења за годишната агенда на претседавањето.

На собирот ќе учествува и шефот на македонската дипломатија Никола Димитров, кој ќе има обраќање на тема „Западниот Балкан и проширувањето на ЕУ“. Предвидено е тој да има и повеќе билатерални средби.

XS
SM
MD
LG