Достапни линкови

Белата Куќа бара пари од Конгресот за помош на Тексас


Хјустон, Тексас

Белата Куќа побара од Конгресот да формира фонд за помош на населението погодено од Ураганот Харви.

Се очекува Претседателот Доналд Трамп да предложи иницјална помош од 5,0 милијарди долари.

Гувернерот на Тексас Грег Абот пак изјави дека на оваа американска држава која се соочува со поплави и се потребни над 125 милијарди долари од сојузната каса.

XS
SM
MD
LG