Достапни линкови

Во Брисел средба на Могерини со Вучиќ и Тачи


Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика Федерика Могерини

Високата претставничка за надворешна политика на ЕУ Федерика Могерини денска во Брисел ќе се сретне со претседателите на Србија и на Косово Александар Вучиќ и Хашим Тачи. Притоа, како што е најевно, ќе се разговара за продолжување на дијалогот со цел нормализација на односите меѓу Белград и Приштина. Могерини деновиве изјави дека Балканот е еден од четирите приоритети на надворешната политика на Европската унија.

XS
SM
MD
LG