Достапни линкови

САД ќе одговорат на истрелувањето ракета од страна на Северна Кореја


илустрација

Американскиот претседател Доналд Трамп и јапонскиот премиер Шинзо Абе се согласија да го зголемат притисокот врз Северна Кореја откако денеска истрела балистичка ракета кон Јапонија, што е за прв пат од 2009 година. „Тоа е неприфалива, сериозна и опасна закана за регионалниот мир и безбедноста“, изјави Абе во Токио, при што побара итна седница на Советот за безбденост на Обединетите нации кој неодамна воведе нови строги санкции врз Пјонгјанг. Јапонските власти соопштија дека ракетата паднала во водите во близина на северниот остров Хокаидо, без да предизвика штети.

XS
SM
MD
LG