Достапни линкови

Путин во посета на Унгарија


Рускиот претседател Владимир Путин и премиерот Виктор Орбан на Унгарија, Будимпешта, 02.02.2017.

Рускиот претседател Владимир Путин за време на денешната посета на Унгарија ќе присуствува на отворањето на Светското првенство во џудо во Будимпешта, како и на разговори со премиерот Виктор Орбан. Ова годинава е втора посета на Путин на Унгарија чии врски со Русија се на повисоко ниво од оние на повеќето други земји на ЕУ. Путин има црн појас во џудо и е почесен претседател Меѓународната федерација на џудо. Најавено е дека на Путин ќе му биде доделено признанието почесен граѓанин од Универзитетот во Дебрецен, како признание за улогата на Русија во развојот на единствената нуклеарна централа во Унгарија.

XS
SM
MD
LG