Достапни линкови

Се преполови монголски брод во Црно Море


Илустрација. Црно Море.

Монголски товарен брод долг 114 метри се преполови во Црното Море, кај северозападниот брег на Турција. Спасен е екипажот од 11 членови.

Бродот превезувал товар во цврста состојба „Леонардо“, почнал да распукува и се преполовил кај брегот на Килиос. Реморкери ја одвлекоа до брегот едната половина од бродот, додека остатокот полека тоне во морето.

Турските медиуми соопштија дека бродот, изграден во 1975 година и пловел кон истанбулското бродоградилиште „Тузла“, каде требало да биде реконструиран.

XS
SM
MD
LG