Достапни линкови

Неколкумина уапсени на протест за слободен интернет во Русија


Архива - Протест на ЛГБТИ заедницата во Русија.

Неколку луѓе наводно се уапсени во Москва на протести за поддршка на слободата на интернет. Оден демонстрант денеска бил уапсен додека носел маица на која пишувало „Путин е полош од Хитлер“, мислејќи на претседателот Владимир Путин. Неколку други демонстранти биле уапсени додека носеле симболи за поддршкана еднакви права за ЛГБТИ заедницата. Според властите во Москва, на собирот приусуствувале околу илјада луѓе. Слични протести биле одржани во Санкт Петербург, Новосибирск, Екатеринбург и други градови.

XS
SM
MD
LG