Достапни линкови

Словенечкиот премиер Церар - Губењето на Балканот ќе биде удар за Европа


Словенечкиот премиер Миро Церар.

Словенечкиот премиер Миро Церар предупреди дека ако земјите од Западен Балкан постепено не бидат примени во ЕУ, Унијата на некој начин ќе ги изгуби, што ќе биде голем удар за европското единство, вели тој во интервју за Блумберг.

Церар исто така истакна дека Словенија ќе направи се за да остане на истурена позиција во ЕУ во моментот кога во Унијата ќе почнат разговорите за натамошните интеграции.

XS
SM
MD
LG