Достапни линкови

Димитров: Никој не побара Македонија да стане дестинација за бегалци


Министерот за надворешни работи Никола Димитров.

Министерот за надворешни работи Никола Димитров на социјалните мрежи напишаа дека никој од соговорниците со кои досега имал средби, не побарал Македонија да стане земја дестинација за бегалци.

„Имав стотини средби од 1 јуни наваму. Ниту еден соговорник нема побарано Македонија да стане земја дестинација за бегалци. Факт. Потребата да се шири страв потекнува од сопствениот страв - од одговорност“, напиша Димитров.

XS
SM
MD
LG