Достапни линкови

Американскиот секретар за одбрана Џим Матис во Украина


Американскиот секретар за одбрна Џим Матис

Американскиот секретар за одбрна Џим Матис престојува во Украина каде што ќе разговара за можносто јакнење на американската помош на оружените сили кои три години се ангажирани во борбите против сепаратистите поддржани од Русија на истокот на Украина. Тој денеска треба да се сретне со украинскиот претседател Петро Порошенко и со министерот за одбрана Степан Полторак. Властите во Киев сакаат да го уверат Вашингтон да им испорача противвоздушна и противтенковска опрема.

XS
SM
MD
LG