Достапни линкови

Русија најави одговор на новите санкции на САД


заменик министерот за надворешни работи на Русија Сергеј Ријабков

Русија најави дека соодветно ќе одговори откако вчера САД воведоа нови економски санкции врз 16 главно руски и кинески компании и индивидуалци, обвинувајќи ги за помагање на севернокорејската влада и нејзините ракетни и нуклеарни програми. Официјален Вашингтон вчера соопшти дека најновите санкции се со цел натамошно изолирање на Пјонгјанг. Неколку часа потоа заменик министерот за надворешни работи на Русија Сергеј Ријабков изјави дека Москва веќе почнала да работи на соодветни контрамерки.

XS
SM
MD
LG