Достапни линкови

Ватикан не ја исклучува можноста за посета на папата на Русија


Папата Франциск

Државниот секретар на Ватикан, кардиналот Пјетро Паролин изјави дека има позитивен моментум за идејата папата Франциск да ја посети Русија, но истакна и дека има уште многу работа да се заврши за тоа да се оствари. По средбата со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во Москва, кардиналот не посочи конкретен датум за можната посета на папата. Тоа би била прва посета од тој вид на понтифот во модерната ера.

XS
SM
MD
LG