Достапни линкови

Хан очекува ЕУ да развие нов пристап кон Турција


Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан во интервју за весникот „Зидојче цајтунг“ изјави дека Европската унија мора да престане да ги следи активностите на Турција и да развие нов пристап кон неа. Според него, сите држави-членки треба да разговараат за тоа кои стратешки последици може да има таквото однесување. Тој порача и дека мешањето во предизборната борба, како и барањата за екстрадиција на наводни политички противници се неприфатливи.

XS
SM
MD
LG