Достапни линкови

Матис во ненајавена посета на Ирак


Американскиот секретар за одбрана Џим Матис.

Американскиот секретар за одбрана Џим Матис пристигна во Багдад на ненајавена посета додека ирачките сили извршија притисок врз Тал Афар, една од последните територии во земјата врз која контрола има милитантната група Исламска држава. Матис се очекува во ирачкиот главен град да оствари средба со американските воени команданти и претставници на власта. Тој исто така планира го посети Ирбил и да разговара и со Масуд Барзани, кој е лидер на автономниот курдски регион кој помогна во борбата против милитантите на Исламска држава.

XS
SM
MD
LG