Достапни линкови

Идентификуван напаѓачот со нож во Финска


Амбулантни возило на местото на нападот во Финска.

Напачаѓот кој со нож уби две лица во Финска е идентификуван и се работи за 18 годишен барател на азил од Марко, Абдерахман Мечках. Тој беше уапсен и хоспитализиран откако беше застрелан по нападот на 18 август во западниот град Турку. Целта на осомничениот биле жени, при што две беа избодени до смрт, а осум лица беа повредени, меѓу кои 6 жени. Случајот се третира како прв терористички напад во Финска.

XS
SM
MD
LG