Достапни линкови

Биг Бен оди на поправка до 2021 година


Биг Бен

Симболот на Британија, Биг Бен за последен пат се огласи денеска, пред часовникот на оди на поправка која ќе трае речиси 4 години. Познатиот часовник кој тежи 13,7 тони ќе се користи само за специјални настани. Биг Бен работи повеќе од 150 години, а последен пат бил нефункционален во 2007 година. Одлуката да се замолкне часовникот на толку долго време наиде на критика од страна на Британците.

XS
SM
MD
LG