Достапни линкови

Поради финансиска криза не сообраќаат возовите во Косово


Архивска фотографија: Воз во Косово

Косовските железници се соочуваат со голема финансиска криза поради која возовите веќе две недели не сообраќаат.

„Косовската железничка компанија веќе не е во можност да превезува луѓе и стоки поради недостиг дури и на гориво“, изјави директорот на Косовски железници.

Тој додаде дека сите возови, кои се движеле по националните пруги, се запрени. Има проблеми и во железничката.

XS
SM
MD
LG