Достапни линкови

Теростичкиот напад во Барселона со жртви и над 30 повредени


Повредени лица во нападот во Барселона

Шпански официјални лица изјавија дека најмалку едно лице загина, а 32 се повредени денеска кога комбето влета во пешаци во центарот на Барселона Полицијата потврди дека станува збор за терористички напад и соопшти дека 10 од повредените биле во тешка состојба.

Локалните медиуми објавија дека 13 лица загинале во нападот, а дека возачот на возилото избегал пеш.

Областа околу Плаза Каталуња, во познатото туристичко место Рамбас, е затворена со неколку амбулантни возила и полициски возила на местото на настанот.

Деталите на инцидентот се уште се нејасни. Во изминатата година возила насочат кон толпа народ се користеа во серија милитантни напади низ Европа, при што загинаа повеќе од 100 луѓе во Ница, Берлин, Лондон и Стокхолм.

Во Барселона каде пристигнуваат над 11 милиони посетители годишно, во последните недели се појавија заканувачки графити кои туристите

XS
SM
MD
LG