Достапни линкови

За САД воено решение за Северна Кореја не е незамисливо


Шефот на американскиот Генерлштаб, генералот Џозеф Данфорд.

Шефот на американскиот Генерлштаб, генералот Џозеф Данфорд изјави дека воено решение за ракетната закана од Северна Кореја би бил ужасен чекор, но да му се дозволи на Пјонгјанг да ја развие способноста за спроведување на нуклеарен напад врз САД е незамисливо. Тој посочи и дека американскиот претседател Доналд Трамп му наложил да ги испита сите воени опции кои им се на располагање. Данфорд порача дека неговата работа е да ги развие сите воени опции со цел да се осигураат дека САД нема да бидат цел на нуклеарен напад.

XS
SM
MD
LG