Достапни линкови

Пронајдена масовна гробница по напад на талибанците во Авганистан


Погреб на дел од жртвите на нападот на талибанците.

Авганистанската полиција пронашла масовна гробница во која имало тела на 36 жртви од неодамнешен напад на талибанците на едно село во земјата. Според локалните власти, повеќето од жртвите биле обезглавени при што сите биле од машки пол, а имало и три тела на малолетни лица од 8 до 15 години. Талибанците соопштија дека го спровеле нападот, но дека не убиле цивили.

XS
SM
MD
LG