Достапни линкови

Северна Кореја сама произведува ракетни мотори


илустрација

Новинската агенција Ројтерс цитира американски разузнавачки извори кои веруваат дека Северна Кореја може сама да произведе ракетни мотери без да увезува технологија од Украина. Официјален Киев претходно демантираше дека го снабдува Пјонгјанг со ракетна технологија како што се наведува во новиот извештај на Меѓународниот институт за стратегиски студии. Во него се прецизира дека најверојатно Северна Кореја набавила мотори користени во последните ракетни тестови на црниот пазар од фабрики во Украина или Русија.

XS
SM
MD
LG