Достапни линкови

Советот за безбедност на ОН денеска за Косово


Советот за безбедност на Обединетите нации

Советот за безбедност на Обединетите нации денеска ќе го разгледа новиот тримесечен извештај на генералниот секретар Антонио Гутереш за Косово. Ставовите на Србија ќе ги застапува шефот на дипломатијата Ивица Дачиќ, додека на Косово, амбасадорката во Вашингтон Вљора Читаку. Гутереш во извештајот за периодот од 16 април до 15 јули оценува дека дијалогот меѓу Белград и Приштина се соочува со зериозни предизвици и ги повика двете страни да го заживеат овој процес.

XS
SM
MD
LG