Достапни линкови

Собранието ја продолжува расправата за Зврлевски


Собранието расправа за разрешување на Јавниот обвинител Марко Зврлевски

Шесттата седница на Собранието на македонија на која се раправа за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски продолжува денеска во 11 часот. За пратениците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ барањето на Владата е неосновано и неаргументирано и се повикуваат на членот од Изборниот законик со кој, како што велат, е истакнато дека сите постапки за назначување и разрешување функционери не смеат да се случуваат кога се објавени избори. Пратениците СДСМ на претходните продолженија на седницата истакнаа оти меѓусебните реплики и контрареплики на ВМРО-ДПМНЕ се прлонгирање на правдата и поради тоа тие и не учествуваат во расправата.

XS
SM
MD
LG