Достапни линкови

Северна Кореја ја стави армијата во состојба на готовност


севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун со генерали на Народната армија на Северна Кореја,

Северна Кореја ја стави својата армија во состојба на готовност, но соопшти дека ќе се откаже од истрелување ракети во близина на американската територија. До ова дојде откако шефот на Пентагон Џеф Матис предупреди дека таквиот потег би можело „многу бргу“ да ескалира во војна. Во соопштението на официјален Пјонгјанг се наведува дека лидерот Ким Џонг Ун наредил армијата секогаш да биде подготвена да изеведе ракетен удар, но се додава дека тој ќе следи што прават Соединетите држави пред да донесе одлука за таков потег.

XS
SM
MD
LG