Достапни линкови

САД и четири европски земји повикаа на крај на политичката криза на Косово


Парламентот на Косово

Соединетите држави, Британија, Франција, Германија и Италија ги повикаа политичките лидери на Косово да и стават крај на политичката криза. „Загрижени сме поради сегашната политичка криза на Косово“, се наведува во нивното заедничко соопштение. До ова дојде откако на Косово, и два месеца по изборите, се уште не е избран претседател на косовското собрание и што пак ќе значи и почеток на процедурата за формирање нова влада. На овие избори ниту една партија не доби мнозинство во парламентот.

XS
SM
MD
LG