Достапни линкови

Во Шарлотсвил истрага за повреди на граѓанските права на протестите


Протести во Шарлотсвил

Американските федерални истражители соопштија дека отпочнале истрага за граѓански права во врска со околностите што довеле возачот со автомобил да удри во толпа на протестите на кои се судрија националисти и екстремно десните анти расисти во Шарлотсвил.

32 годишна жена загина, а 19 лица се повредени синоќа кога автомобилот влета во масата демонстранти. Полицијата соопшти дека Џејмс Алекс Филдс (20) бил возач на автомобилот. Тој беше уапсен кратко време по инцидентот и е обвинет за убиство од втор степен и уште четири други обвиненија, вклучувајќи и злонамерни повреди. Тој живеел во блиската држава Охајо. Видео снимката од инцидентот покажува како автомобилот кој се движи со голема брзина, напаѓа и повредува многу луѓе, пред да удри во два други автомобили, а потоа да повлекува во обратна насока. Властите велат дека смртта на двајца државјани на Вирџинија, убиени во хеликоптерска несреќа за време на судирите, се исто така поврзани со протестите. Корин Гелер, портпарол на државната полиција во Вирџинија, изјави дека пилотот и патникот биле убиени во хеликоптерската несреќа. Американскиот јавен обвинител Џеф Сесии рече дека "насилството и смртта во Шарлотсвил се напад во срцето на американскиот закон и правда". Непосредно пред автомобилот да влета во толпата, американскиот претседател Трамп испрати порака од Твитер, барајќи од луѓето да се обединат. "СИТЕ СИТЕ мора да бидат обединети и да ја осудат сите омразата. Нема место за вакво насилство во Америка. Ајде да бидеме заедно како еден! ", напиша Трамп.

Многу истакнати демократи, активисти за граѓански права и некои републиканци го критикуваа Трамп поради тоа што не ги осуди некои од групите за бел превласт што беа присутни на протестот, вклучувајќи ги и неонацистите и членовите на Кју Клукс Клан.

XS
SM
MD
LG