Достапни линкови

Седум припадници на спасувачка организација застрелани во Сирија


Припадник на сириската служба за спасување - Бели шлемови

Неидентификувани напаѓачи денеска застрелаа седум членови на Сириската служба за спасување Бели шлемови, за време на рацијата на нивната база во северозападна Сирија. "Центарот за граѓанска одбрана во Сармин беше цел на вооружен напад од непознати сторители каде беа убиени седум волонтери", се вели во соопштението од Белата шлемови. "Два минибуси, некои на Белите шлемови и токи-воки се украдени ", се додава во соопштението. Не е јасно дали нападот имал политички или кривични мотиви. Сармин е во провинцијата Идлиб, каде од неодамна има судри меѓу ривалските бунтовнички групи. Сириската опсерваторија за човекови права со седиште во Велика Британија соопшти дека телата биле откриени кога волонтерите пристигнале да започнат промена и ги нашле телата на нивните колеги. Белите шлемови работат на спасување на цивили во областите каде што се наоѓаат бунтовниците од 2013 година. Тие работат исклучиво во подрачја под контрола на бунтовниците и добиваат донации од неколку западни влади, вклучувајќи ги Велика Британија, Германија, Холандија и САД. Владата на претседателот Башар ал Асад ги обвинуваат дека се алатки на нивните меѓународни донатори. Тие се познати по своите смели спасувања, а во 2016 година тие беа номинирани за Нобеловата награда за мир.

XS
SM
MD
LG