Достапни линкови

Утре продолжува собраниската седница за разрешување на Зврлевски


Архива - Собранието расправа за разрешување на Јавниот обвинител Марко Зврлевски.

Собранието утре напладне ќе ја продолжи расправата за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ на денешната седница во меѓусебни реплики и контрареплики, оценија дека намерно се форсира оваа расправа во Собранието со цел да се дефокусира јавноста од актуелните теми, како задолжувањето, пожарите, стратегијата за бегалците.

Предлогот за разрешување на Зврлевски е поднесен од Владата со образложение дека Зврлевски незаконито, ненавремено и недоволно стручно ја вршел функцијата, како и дека со своето однесување и дејствување покажал дека не е способен за извршување на функцијата, бидејќи не поднел барање за покренување кривична постапка за случаи предвидени со закон и нарушување на угледот на функцијата.

На денешната седница претседателот на Собранието Талат Џафери повика обезбедување како реакција на тоа што, како што рече, пратеник му ја одзел картицата.

XS
SM
MD
LG