Достапни линкови

Тачи очекува дијалогот со Србија да продолжи во септември


Претседателот на Косово, Хашим Тачи.

Претседателот на Косово, Хашим Тачи денеска изјави дека дијалогот меѓу неговата земја и Србија би можел да продолжи во септември. Според него, разговорите ќе влезат во нова фаза, чија цел е целосна нормализација на односите меѓу двете земји. Тачи за швајцарскиот весник „Блик“ порача дека Белград и Приштина треба да постигнат помирување и оти за дијалогот нема алтернатива.

XS
SM
MD
LG