Достапни линкови

Црвен картон за западните танци во Иран


Иранските власти уапсиле шест млади луѓе за промовирање на танцот зумба како и други "западни" танци, објавија локалните медиуми. Исламската револуционерна гарда уапси четвори момчиња и две девојчиња во градот Шаруд во североисточната провинција Семнан. Локалниот командант Хамид Дагхани изјави дека шестте се членови на мрежа за учење и промоција на западните танци. Осомничените, наводно, објавиле видеа со вежби од зумба на социјалните медиуми и ги охрабрувале младите жени да ги отстранат своите исламски глави во јавноста. Апсењата и рациите од овој тип се вообичаени во религиозно конзервативниот Иран. Вчера државните медиуми објавија дека полицијата уапсила 64 "полуголи" тинејџери на забава во близина на централниот град Исфахан, бидејќи танцувале и пиеле алкохол.

XS
SM
MD
LG