Достапни линкови

САД со критика до Путин за посетата на Абхазија


Rускиот претседател Владимир Путин.

САД упатија критика за посетата на рускиот претседател Владимир Путин на Абхазија со која тој покажал поддршка за сепаратистите. Според САД, посетата на отцепениот регион од Грузија била несоодветна.

Посетата на Путин беше на годишнината од почетокот на војната меѓу неговата земјa и Грузија, која траеше 5 години. По војната двете земји ги прекинаа дипломатските односи и Русија ги призна Абхазија и Јужна Осетија како независни земји. Русија и натаму има илјадници војници во Абхазија и Јужна Осетија што Грузија го смета за окупација.

XS
SM
MD
LG