Достапни линкови

Продолжение на конститутивната седница на косовскиот парламент


Собранието на Косово

Конститутивната седница на Собранието на Косово би требало да продолжи денеска, а пратениците ќе треба да изберат претседател и пет потпретседатели на парламентот. Според Уставот, право да предложи претседател на Собранието има победничката партија или коалиција. Во овој случај станува збор за коалицијата собрана околу Демократската партија на Косово. Српската новинска агенција Бета повикувајќи се на заменик претседателот на оваа партија Енвер Хоџај јавува дека пратениците на оваа коалиција нема да присусутвуваат на продолжувањето на конститутивната седница бидејќи била закажана без никакви консултации.

XS
SM
MD
LG