Достапни линкови

Најмалку 13 загинати во силниот земјотрес во Кина


во потрага по преживеани по земјотресот во близина на популарниот национален парк Џиужајго во Кина

Тринаесет луѓе загинале, вклучувајќи и петмина туристи, а најмалку 175 биле ранети во силниот земјотрес што ги погоди планинските делови на југозападна Кина, соопштија локалните власти. Земјотресот бил со сила од 6 ипол степени во близина на популарниот национален парк Џиужајго. По главниот земјотрес следувале 400 помали по што дошло до уште еден од 6 ипол степени во северозападниот дел на Кина, на границата со Казахстан.

XS
SM
MD
LG