Достапни линкови

Русија ја намалува зависноста од американскиот долар


Заменик шефот на руската дипломатија Сергеј Ријабков

Русија ќе ги забрза напорите за намалување на зависноста од американскиот долар и системот на кредитни карти. До ова доаѓа по новите санкции воведени од страна на Вашингтон. Продажбата на нафта, гас и други природни ресурси во светот главно е поврзана со доларот и санкциите практично претставуваат силен удар врз рускиот енергетски сектор. Заменик шефот на руската дипломатија Сергеј Ријабков изјави дека е неопходно да се намали руската зависност од американската валута. „Во спротивност секогаш ќе бидеме закачени на нивната кука“, рече тој во интервју за еден руски магазин.

XS
SM
MD
LG